Album miłych wspomnień

Kolejna propozycja dla WWO. Związana będzie z prowadzeniem albumu miłych wspomnień. Skąd pomysł na tego typu zadanie? Wiele osób z cechami nadwrażliwości układu nerwowego mówi o powtarzających się trudnościach związanych z podejmowaniem różnego rodzaju działań oraz wyzwań.

Niektórzy nazywają to prokrastynacją (oznacza to zwlekanie, czy też ociąganie się; z łac. procrastinatio – odroczenie, zwłoka). Z perspektywy czasu okazuje się, że czynności, działania, aktywności są w końcu podejmowane. Zanim jednak to nastąpi, przed rozpoczęciem działań osoby przeżywają istne katusze poznawcze i emocjonalne. Powodem jest nadaktywność poznawcza i emocjonalna. Mówiąc wprost i bez ogródek, chodzi o dwóch dobrych znajomych. Pierwszym z nich jest byt zwany Czarnym Czarnoksiężnikiem Przyszłości, a drugi byt to Generator Potencjalnych Przeciwności i Trudności. Te dwa byty znakomicie potrafią obniżyć poziomy: zainteresowania, nadziei, chęci, wiary w sens i powodzenie działań. Odpowiedzią na działanie tych dwóch indywiduów jest wspomniany wyżej album.

Jak prowadzić album miłych wspomnień?

W zależności od waszych upodobań możecie robić to w różnych formach. Pierwszą może być forma tradycyjnego albumu – dokumentujemy zdarzenia oraz opisujemy je. Wklejamy do albumu fotografie bądź umieszczamy w nim własnoręczne rysunki.
Druga forma – to forma elektronicznego zapisu. Wykonujemy ją w taki sam sposób, tylko nośnikiem są kolejne karty pliku zapisywanego w wersji elektronicznej.

Procedura

  1. Najważniejszym w albumie dobrych wspomnień jest zamieszczenie zdjęcia / rysunku z miejsca działania, aktywności.
  2. Następnie opisujemy myśli i emocje które były wynikiem działania bądź aktywności.
  3. Opisujemy negatywny wpływ działania dwóch bytów (przedstawieni zostali wcześniej).
  4. Krótkie podsumujemy efekty podjętych działań oraz opisujemy wnioski, które wynikają z podsumowania. Proszę zastanowić się nad tym, co było pomocne, jak to zrobiłeś, że wykonana została zaplanowana czynność, działanie, aktywność?

Jak może wyglądać przykładowy wpis?

  1. Wyjechałem pochodzić po lesie. Spacerowałem 2,5 godziny.
  2. Nie spodziewałem się że w okolicy mojego miejsca zamieszkania znajdują się tak ciekawe miejsca. Po spacerze wróciłem zrelaksowany i zadowolony do domu.
  3. Zanim podjąłem decyzję o tym że pójdę do lasu zastanawiałem się nad tym, czy ma to sens i po co miałbym tam iść. Im dłużej myślałem nad tym tym trudniejsza do podjęcia wydawała mi się decyzja.
  4. Wnioski: następnym razem gdy pojawi się w mojej głowie myśl dotycząca aktywnego spędzenia wolnego czasu zrealizuję ją szybciej. Analiza sensowności jest niepotrzebną stratą czasu, a ten wniosek będę chciał zapamiętać na przyszłość.

Po dokonaniu kolejnego wpisu bardzo ważnym elementem jest przejrzenie poprzednich notatek w albumie, ze szczególnym uwzględnieniem znajdujących się tam wniosków, które mogą być inspiracją do wprowadzania korzystnych zmian.